Asbestholdige tagplader ligger i stor bunke

Aflevering af asbest på Hinnerup genbrugsplads

Ombygninger og renoveringer af ældre huse medfører ofte, at der helt eller delvist skiftes tagbelægning. I en del tilfælde består disse ældre tage af bølgeplader, hvoraf en del er asbestholdige.

Asbestholdige bølgetagplader måtte sælges i Danmark indtil 1987, men der er også importeret asbestholdige plader efter 1987.

Korrekt og forsigtig håndtering af disse plader er meget vigtig, da asbestfibrene er sundhedsskadelige, hvis de kommer ud i luften. Asbestfibrene i støvet kan ved indånding trænge ud i lungernes allerfineste forgreninger, hvor de sætter sig fast. Hvis man udsættes for asbestfibre kan det medføre risiko for udvikling af asbestose og forskellige former for lunge- og mavetarmkræft.

Hvis en asbestholdig eternitplade knækker eller knuses, frigøres asbesten. Det giver problemer i arbejdsmiljøet for dig, dine håndværkere og for os, der skal skaffe dig af med affaldet. Vær derfor forsigtig med asbest, også når du skifter dit gamle tag. Vi anbefaler, at du lader professionelle tagrenovatører håndtere de asbestholdige plader.

Arbejdstilsynet opstiller retningslinjer for, hvordan håndteringen af asbest skal foregå - både for håndværkere og for personale på genbrugsstationerne.

Procedure for aflevering

Asbestaffald fra private skal afleveres på Hinnerup Genbrugsplads (og kun her).

Når du kommer på genbrugspladsen, skal du selv lægge affaldet i containeren. Der er opstillet i alt 2 lukkede containere til asbestaffald. Hele plader skal stables på en palle i den ene container og knækkede plader samt småstykker og smuld skal være indpakket i 2 lag plast, mærket ”ASBEST”, og lægges i den anden container. Indpakningen af asbest skal være foretaget hjemmefra. Asbestaffald, der ikke er emballeret korrekt, vil blive afvist.

Husk, at du kun må komme med en bil på max. 3500 kg og en tilhørende trailer på genbrugspladsen. 

Større mængder

Ved mere end 4 tons asbestaffald om året, skal affaldet køres til Glatved Deponi - Link til Glatved Deponi.

Inden da, skal affaldet anvises af Favrskov Kommune.

Ansøg om anvisning her.

Tagplader uden asbest

Tagplader uden asbest skal du aflevere i en særskilt container på genbrugspladsen i Hadsten, Hammel og Hvorslev.  Hidtil har tagplader uden asbest skulle afleveres i containeren til deponi.

Af hensyn til arbejdsmiljøet på pladsen og kundernes sikkerhed, er det vigtigt, at det kun er tagplader UDEN asbest, der afleveres i containeren. Og du skal henvende dig til genbrugsvejlederen, før du afleverer i denne container.

I Hvorslev er containeren til tagplader kun åben i den bemandede åbningstid (lørdag og søndag kl. 9.00-15.00).

På genbrugspladsen i Hinnerup skal alle tagplader i containeren til "Hele asbestplader".

Asbestholdige tagplader skal fortsat afleveres på Hinnerup genbrugsplads - og kun der.

Dette websted er beskyttet af reCAPTCHA og Google Privatlivspolitik og Servicevilkår gælder .

Jeg giver hermed samtykke til, at Favrskov Forsyning A/S må sende mig elektroniske nyhedsbreve. Jeg kan til enhver tid tilbagekalde samtykket ved at afmelde nyhedsbrevet. Dette kan gøres via link nederst i nyhedsbrevet. Læs Favrskov Forsynings privatlivspolitik.